Blog  Summer Staff Preview 2018

Summer Staff Preview 2018

Check out the awesome list of staff hired for Summer 2018! We’ll be updating this list as more staff is hired so check back often!

Aaron Kaufer General Counselor
Adam Bakalchuk General Counselor
Adam Wawreniuk Maintenance Staff
Agnieszka Piwonska Kitchen: Kitchen Assistant
Aidan Nicolson Counselor/Coach: Tennis
Aidan van Veen Counselor/Instructor: Teva
Alejandro Alfredo Sanchez Luna Kitchen: Kitchen Assistant
Alex Shinder General Counselor
Alex Taylor General Counselor
Alex Useloff General Counselor
Alexander Stratton Counselor/Instructor: Ropes
Alexandra Sadowski General Counselor
Alexis Austin Kitchen: Chef
Alma Chelouche General Counselor
Alyssa Horwitz General Counselor
Andrea Matamoros Sanchez Kitchen: Kitchen Assistant
Andrea Tusimova Housekeeping
Andrew Pollard Specialist: A/V
Anna Klobaskova Kitchen: Kitchen Assistant
Annabel Banks General Counselor
Avery Mason Unit Head
Avery Ostro Counselor/Upper Camp Programming Specialist
Barnett Goldman Summer Assistant Director
Bartosz Pudlo Kitchen: Kitchen Assistant
Bence Ugray Kitchen: Kitchen Assistant
Benjamin Black General Counselor
Benjamin Lebit Head Athletics Coach
Benjamin Sauberman Counselor/Coach: Baseball
Beth Kulawy Counselor/Instructor: Animals
Bethan Morris Counselor/Instructor: Teva
Brendan Murphy Counselor/Coach: Hockey
Brooke Crosby-Mullin Counselor/Instructor: Ropes
Cajun-Louise Buncombe Counselor/Instructor: Art
Callum Johnstone Counselor/Coach: Soccer
Calvin Gibson Director: Athletics
Candice Lee Kitchen Manager
Caren Adams Driver
Carol Clopper Camper Care Coordinator
Carrie Broder General Counselor
Charlie Morgan Counselor/Instructor: Waterski
Cheryl Cohen Nurse
Chloe Mayeri General Counselor
Chloe Sider Counselor/Coach: Gymnastics
Christopher Allen Driver
Cody Bedin-Smith Counselor/Coach: Softball
Cory Hermann Director: Machon
Courtnie Lewis General Counselor
Dani Bergman Chudnow Counselor/Coach: Soccer
Daniel Arenstein General Counselor
Daniel Oestericher Counselor/Coach: Baseball
Daniel Silverston General Counselor: Songleader
Darcy Golding Unit Head
Dayna Arnowitz Office: Office Assistant
Deante Judge Kitchen: Chef
Deborah Hoffer Doctor
Demi Fryer Counselor/Instructor: Pool/Swim
Denali Sagner General Counselor
Diana Kazmirska Kitchen: Kitchen Assistant
Dylan Landau General Counselor
Edward Holtby Counselor/Instructor: Teva
Einav Avraham General Counselor
Ekaterina Evgenyeva Kitchen: Kitchen Assistant
Elizabeth Mulligan General Counselor
Ella Jeffery Counselor/Instructor: Kayaking
Emily Copel Doctor
Emily Imray Jr. Camp Counselor
Emily Waldman General Counselor
Emma Black General Counselor
Erez Paz General Counselor
Erica Benamoz General Counselor
Erica Frank Doctor
Euan Brown Counselor/Instructor: Ropes
Evan Pickar Counselor/Coach: Tennis
Ewa Draber Kitchen: Kitchen Assistant
Fanni Kalcso Housekeeping
Filip Blazelek Kitchen: Kitchen Assistant
Gabriel Loud General Counselor
Gabrielle Levine Counselor/Instructor: Art
Gal Raanan Counselor/Instructor: Sailing
Gili milinizki General Counselor
Hadar Shuker Counselor/Instructor: Dance
Hannah Brown Counselor/Instructor: Sailing
Hannah McSporran Counselor/Instructor: Pool/Swim
Hannah Spalding Counselor/Instructor: Ropes
Harlan Oaks-Leaf General Counselor
Hila Akuni General Counselor
Hilary Ryder Doctor
Howard Squires Specialist: A/V
Hugh Smith Counselor/Upper Camp Programming Specialist
Hugo Illing Director: Lake
Ian Simpson Head  Song Leader
Ido Schlezinger Counselor/Coach: Basketball
Ilan Zarin Specialist: A/V
Ilana Kabaker Counselor/Instructor: Art
Inbar Kedmi General Counselor
Isaac Moore Unit Head
Jack Gaskarth Videographer
Jacob Hermann Counselor/Coach: American Football
Jacob Rudolph
Jason Lubeck General Counselor: Songleader
Jason Messey General Counselor
Jaya Bateman Nahmiyas Office: Office Assistant
Jeff Vandall Nurse
Jenna Rosenstein General Counselor
Jennifer Bailey Nurse
Jennifer Ford Nurse
Jennifer Freed Nurse
Jennifer Seymour Head Lake Lifeguard
Jeremy Levine Deputy Program Director
Jeremy Sipe Counselor/Instructor: Song Leader
Jeremy Waxman Counselor/Coach: Soccer
Jessica Greenwood Director: Ropes
Jessica Petrak Unit Head
Jessica Simms General Counselor
Jessica Wake Director: Outdoor Education
Joe Mcilwaine Head Athletics Coach
Johanna Clark Counselor/Instructor: Pool/Swim
Johnny Herrin Counselor/Instructor: Teva
Jordyn Ogle Counselor/Coach: Gymnastics
Josh Feinberg Unit Head
Josh Rosenthal Unit Head
Josh Squire Co-Machon Director
Josie Fried General Counselor
Juan Aguirre Muriel Videographer
Karolina Guzek Assistant Kitchen Manager
Katarina Elkova Counselor/Instructor: Animals
Katarzyna Sokolowska Housekeeping
Kenna Hausler General Counselor
Kevin Woods Counselor/Coach: American Football
Kyle Thomas General Counselor
Lauren Chizner Director: Limud
Lauren Manton Counselor/Coach: Archery
Lauren Resnikoff Assistant Limud Director/T’filah Coordinator
Laurie Rochlin Camper Care Associate
Leigh Holtzman General Counselor
Lewis Deadman Pittman Counselor/Instructor: Waterski
Lilla Szabo Kitchen: Kitchen Assistant
Lindsay Smith General Counselor
Lisa Tenenbaum Assistant Limud Director/T’filah Coordinator
Liza Carrigan Nurse
Lois Schultz-Grant Nurse
Louie Goldsmith General Counselor
Maddy Shapiro General Counselor
Madeline Mardiks General Counselor
Maggie Barr General Counselor
Marc Taylor General Counselor
Mark Samu Kitchen: Kitchen Assistant
Martin Mesaros Kitchen: Kitchen Assistant
Mary Hannah Parkman Counselor/Coach: Yoga
Matan Scheinin Counselor/Instructor: Ropes
Matej Hrabovsky Kitchen: Kitchen Assistant
Mathan Maslawi General Counselor
Matilda Cornall Counselor/Instructor: Teva
Matthew Krane General Counselor: Songleader
Matthew Woolfson General Counselor
Maud Blachman Office Assistant/Transportation Coordinator
Maureen Quigley Nurse
Max Karabaev General Counselor
Maya Lisak General Counselor
Maya Pickar General Counselor
Megan Diment Counselor/Instructor: Waterski
Melanie Delangelo General Counselor
Meredith Griffith Camp Social Worker
Michael Giulian Driver
Michelle Cohen General Counselor
Mikayla Lazowski Counselor/Lower Camp Programming Specialist
Molly Jardine Counselor/Instructor: Teva
Molly Lees Counselor/Instructor: Canoe
Mwimbe Pele Sichula Director: Pool
My Iny Counselor/Instructor: Waterski
Nancy Berley Doctor
Nancy Dubin Nurse
Nathan Leese Counselor/Instructor: Ropes
Niamh Ryan Counselor/Instructor: Adventure
Nicholas Connolly Counselor/Instructor: Pool/Swim
Nili Talis Gardener
Nino Benjie San Jose Hernandez Director: Arts & Crafts
Niv Markovich Counselor/Instructor: Teva
Noa Berman Counselor/Instructor: Drama
Noah Zeitlin General Counselor
Noam Watt General Counselor
Nuria Gonzalez Photographer
Ofir Sharon General Counselor
Oliver Spurr Counselor/Instructor: Teva
Olivia Cha Counselor/Coach: Lacrosse
Olivia Chernew General Counselor
Or Cohen Photographer and Rosh Mishlachat
Oryan Barnea General Counselor
Pamela C. Hausler Health Center Director
Peter Abrikian Director: Drama
Rachel Baker Counselor/Instructor: Sailing
Rachel Black General Counselor
Rachel Clott Assistant Art and Limud
Rachel Sarnak General Counselor
Rebecca Kimmel General Counselor
Rebecca Ward Jr. Camp Counselor
Reka Kalcso Kitchen: Kitchen Assistant
Reka Lutz Kitchen: Kitchen Assistant
Richie Portnoy General Counselor
Robert McKegney Counselor/Instructor: Canoe
Rodrigo Enrique Borja Acevedo Kitchen: Kitchen Assistant
Ryan Deadman Counselor/Coach: Volleyball
Sadie O’neill General Counselor
Sagi Hatan Counselor/Coach: Fitness
Samuel Greenberg General Counselor
Samuel Sommers-Thaler General Counselor
Sarah Lessin Health Center Administrator
Sarah Meyers General Counselor
Sarah Rothe Counselor/Coach: Tennis
Sarah Stein Unit Head Team Leader
Sarah E. Loeser Staff Engagement Coordinator
Savannah Hastings General Counselor
Shahar Peretz General Counselor
Shaina Morrel General Counselor
Shane Gray Counselor/Instructor: Ropes
Shaye Manton General Counselor
Shira Saar Counselor/Coach: Basketball
Sophie Gibson General Counselor
Sophie Klemes General Counselor
Staci Eisenberg Doctor
Stalin I. Garcia Mercedes General Counselor
Stella Raffle-Wax Unit Head
Stephanie Osei Nurse
Suzanne Zulauf Assistant Director Limud
Tair Rabukhin Counselor/Instructor: Ropes
Tal Hazi General Counselor
Valerie Fisher Camper Care Assistant
Veronika Tapajova Housekeeping
Wendy Kaminsky Office: Office Assistant
Will Ainslie Counselor/Instructor: Kayaking
Yaelle Nisinzweig Director: Program
Yoav Bessler General Counselor
Yoav Glass General Counselor
Zach Watson General Counselor
Ziv Nadil Unit Head